Atviro jaunimo centro „VARTAI“ – saugi erdvė augti ir atrasti save
Projektas „Atviras jaunimo centras Vartai“, įgyvendintas 2024 m. sausio – gruodžio mėn., suteikė jauniems žmonėms galimybę augti, atrasti save ir būti priimtiems. Projektą finansavo Jaunimo reikalų agentūra, skiriant 22 000 Eur finansavimą.
Saugios erdvės kūrimas – svarbiausias tikslas
Atviras jaunimo centras „Vartai“ veikia kaip vieta, kur jaunuoliai gali leisti laiką, kurti ryšius ir gauti reikalingą pagalbą. Centre apsilankė net 222 unikalūs jaunuoliai, kuriems suteikta galimybė dalyvauti įvairiose veiklose, konsultacijose ir ugdyti savo socialinius bei gyvenimiškus įgūdžius.
Didelis dėmesys skirtas jaunuoliams, patiriantiems socialinę atskirtį, susiduriantiems su sunkumais šeimoje ar mokykloje, taip pat jaunuoliams iš Ukrainos, kurie dėl karo buvo priversti persikelti į Lietuvą. Jų įtraukimas į veiklas padėjo kurti bendrystę, skatino pasitikėjimą savimi ir leido atrasti naujų galimybių įsilieti į visuomenę.
Individualus dėmesys ir emocinė parama
Projekto metu individualiai konsultuoti 51 jaunuolis, kuriems teikta pagalba sprendžiant įvairias problemas: mokyklos iššūkius, santykius šeimoje, darbo paieškas ar emocinius sunkumus. Kai kuriais atvejais buvo dirbama ir su jaunuolio artima aplinka – tėvais, globėjais ar socialiniais darbuotojais. Su nepilnamečių jaunuolių tėvais ir globėjais buvo komunikuota 73 kartus – tiek telefonu, tiek susitinkant gyvai.
Kasdienės veiklos, skatinančios savarankiškumą
Kasdienėje centro veikloje daug dėmesio skirta jaunuolių savarankiškumo ir buitinių įgūdžių ugdymui. Vyko maisto gaminimo edukacijos, aplinkos tvarkymo iniciatyvos ir bendros veiklos, kurios skatino jaunuolių atsakomybės jausmą.
Siekiant skatinti bendruomeniškumą ir ugdyti praktinius įgūdžius, kartą per mėnesį organizuojama tvarkos diena, kai jaunuoliai kartu su darbuotojais rūpinasi centro aplinka.
Jaunuoliai taip pat buvo mokomi planuoti savo finansus, rašyti CV bei pasiruošti darbo pokalbiams. Tokios praktinės veiklos padėjo stiprinti jų savarankiškumą ir pasitikėjimą savimi.
Išvykos, stovyklos ir mokymai
Per projekto laikotarpį organizuotos išvykos, kurios suteikė galimybę jaunuoliams mokytis per patirtį. Per merginų savaitgalį dalyviai stiprino bendravimo įgūdžius, mokėsi įvardinti savo poreikius, nubrėžti ribas ir priimti kitų ribas.
Patyriminio žygio metu jaunuoliai stiprino savo gebėjimus dirbti komandoje, spręsti iššūkius ir priimti konstruktyvius sprendimus.
(Ne)Vertimų stovykla tapo erdve diskusijoms apie propagandą, manipuliaciją ir dezinformaciją – jaunuoliai mokėsi atpažinti šiuos reiškinius ir spręsti situacijas kritiškai mąstant.
Kalėdinė stovykla tapo erdve, kurioje jaunuoliai stiprino tarpusavio ryšius, mokėsi kurti bendrystę, o po veiklų dalinosi savo patirtimis.
Iš viso organizuoti 5 mokymai, kuriuose jaunuoliai gilino savo socialinius įgūdžius, lavino problemų sprendimo gebėjimus ir stiprino pasitikėjimą savimi.
Jaunuolių iniciatyvos ir aktyvumas
Per projekto laikotarpį jaunuoliai ėmėsi iniciatyvų organizuodami 13 veiklų, tokių kaip viktorinos, sporto veiklos, diskusijų vakarai ar kūrybiniai užsiėmimai. Tai leido jiems ne tik realizuoti savo idėjas, bet ir ugdyti planavimo, komunikacijos bei komandinio darbo įgūdžius.
Bendradarbiavimas su bendruomene – svarbi sėkmės dalis
Siekiant užtikrinti jaunuolių gerovę, aktyviai bendradarbiauta su Kauno miesto socialinių paslaugų centru, policijos komisariatu ir kitomis institucijomis. Buvo organizuoti 16 susitikimų, siekiant geriau suprasti jaunuolių poreikius ir rasti efektyvius pagalbos būdus.
Savanorystė – svarbi projekto dalis
Projekte dalyvavo 4 savanoriai, kurie padėjo organizuoti veiklas ir prisidėjo prie kasdienių centro užduočių. Savanoriai dalyvavo reguliariuose susitikimuose, kurių metu aptarė iššūkius, reflektavo patirtis ir tobulino savo įgūdžius.
Atviras jaunimo centras „Vartai“ – vieta, kur kiekvienas jaunuolis yra laukiamas
Projekto metu buvo taikomas „žemo slenksčio“ principas – jaunuoliams nereikėjo išankstinės registracijos ar papildomų sąlygų, kad jie galėtų prisijungti prie veiklų. Tokiu būdu buvo kuriama aplinka, kurioje kiekvienas jaunuolis galėjo jaustis saugus, svarbus ir vertinamas.
Jei esi jaunas žmogus (14–29 m.) ir nori prisijungti prie mūsų veiklų – esi labai laukiamas
Atviras jaunimo centras „Vartai“ veikia keturis kartus per savaitę.
Susisiekite su mumis:
- Atviro jaunimo centro „Vartai“ ir Savarankiškumo ugdymo „Kitaip“ centro vadovė, jaunimo darbuotoja ir psichologė Skaistė Gaižutytė
paštas: vartaikoordinatore@gmail.com
Tel. nr.: +370 641 44323 - Atviro jaunimo centro „Vartai“ ir gatvės darbo jaunimo darbuotoja Vanesa Bogdaitė
paštas: darbas.gatveje.patria@gmail.com
Tel. nr.: +370 673 34848





