KAUNAS SAVANORYSTĖS MIESTAS 2024M - projekto užbaigimas ir rezultatų apžvalga

Džiaugiamės, kad 2024 metais sėkmingai užbaigėme projektą „Kaunas savanorių miestas – 2024”! Kauno miesto savivaldybės programa „Iniciatyvos Kaunui” skyrė 12 790 Eur mūsų projektui, kurio tikslas – suteikti jauniems žmonėms (14–29 m.) gerai organizuotą, intensyvią savanorystės patirtį bei erdvę asmeniniam augimui ir bendrųjų kompetencijų ugdymui.

Projekto aktualumas ir tikslai

Šiuolaikinėje visuomenėje kasmet auga jaunų žmonių siekis tapti aktyviais visuomenės nariais. Jie nori prasmingai skirti savo laisvalaikį savanorystei, priklausyti bendruomenėms, prisidėti prie socialinių problemų sprendimo, siekti išsilavinimo, spręsti iššūkius ir formuoti bendrą visuomenės nuomonę. Mūsų projektas atsiliepia į šiuos poreikius, suteikdamas jaunimui galimybę įgyti intensyvią ir apmąstomą savanorystės patirtį, lavinti asmeninius bei socialinius įgūdžius bei patirti vertingas pamokas, kurios gilina jų kompetencijas.

Projekto laikotarpis ir dalyvių atranka

Projekto veikla vyko nuo 2024 m. balandžio 1 d. iki 2024 m. gruodžio 31 d. Per šį laikotarpį buvo planuota priimti net 36 jaunuolius iš Kauno miesto, nuo 14 iki 29 metų, į „Jaunimo savanoriškos tarnybos programą”. Atrinkti dalyviai turėjo galimybę savanoriauti net 6 mėnesius, dirbdami pasirinktoje, akredituotoje organizacijoje savanoriauti 40 valandas per mėnesį. Kartu su paskirtu mentoriumi, su kuriuo dalyviai susitiko bent kartą per mėnesį, jie aptarė savanorystės pasiekimus, atradimus ir mokėsi spręsti iškilusius sunkumus. Savanoriai įgijo naudingų praktinių įgūdžių, tobulėjo kaip asmenybės ir ugdė atsakingumą, kuris buvo būtinas siekiant tapti aktyviais ir veikliai visuomenės nariais.

Projekto rezultatai ir veiklos apimtis

Jaunimo Savanoriška Tarnyba:
Projekto metu savanoriaus patirtį įgyvendino 36 jaunuoliai, kurie intensyviai įsitraukė į savanorišką tarnybą. Jie ne tik prisidėjo prie įvairių bendruomenės iniciatyvų įgyvendinimo, tačiau ir per praktinę patirtį gilino savo asmeninius bei socialinius įgūdžius. Savanorystės patirtis leido jiems įgyti vertingų pamokų, kurios padėjo geriau suprasti savo stiprybes bei identifikuoti tobulintinas sritis.

Viešinimo kampanija:
Projekto įgyvendinimo eigoje buvo įvykdyta 14 pristatymų Kauno miesto mokyklose, profesinio mokymo centruose, ir kituose renginiuose, kurių bendra auditorija siekė 962 asmenis. Savanorių sėkmės istorijos bei projekto patirtys buvo aktyviai viešinamos socialiniuose tinkluose, kas dar labiau paskatino jaunimo įsitraukimą ir leido jauniems žmonėms suvokti savanorystės reikšmę bei teikiamas galimybes.

Savanorystės dienoraštis – įrankis savanorystės refleksijai ir asmeniniam augimui

„Savanorystės dienoraštis“ tai metodinė priemonė, kuri buvo kuriame šio projekto metu. Tai įrankis padedantis savanoriui išsikelti savanorystės tikslus, įsivardinti lūkesčius, suprasti savo motyvaciją bei pagalvoti apie norimas įgyvendinti iniciatyvas. Dienoraštis kasdien leis savanoriui stebėti savo asmeninį ir profesinį augimą per pateiktas metodikas ir įrankius. Šio dienoraščio dėka savanoris galės fiksuoti patirtis, emocijas, išgyvenimus, praktikuoti dėkingumą, reflektuoti ir įsivertinti savanorystės metu įgytas žinias, savo supratimus, atrasti savo stiprybes bei tobulintinas asmenines kompetencijas.

Kūrimo procesas ir dalyvavimas
Savanorystės dienoraštis kūrimo procesas prasidėjo nuo idėjos išsigryninimo, tad buvo suorganizuoti 6 individualūs  pokalbiai su esamais ir buvusiais JST programos savanoriais, kad jie galėtų pasidalinti savo įžvalgomis apie savanorystės procesą, kylančiais svarbias temas bei iššūkius, su kuriais tenka susidurti savanoriams. Taip pat, buvo pravestos dvi darbo grupės, kuriose dalyvavo 20 savanorių. Šiose grupėse aptarinėjo įrankio dizainą, tematiką bei turinio išdėstymą. Remiantis surinkta informacija, buvo parengtas galutinis turinys, o spaudai išleista 270 dienoraščio vienetų. Siekiant užtikrinti, kad įrankis būtų efektyviai pritaikytas praktikoje, buvo pravesti 4 mokymai mentoriams, kuratoriams ir savanoriams, kuriuose dalyvavo 48 asmenys, o vėliau buvo atlikta ir metodikos efektyvumo apklausa, kurioje savanoriai dalijosi savo įžvalgomis bei patirtimi.

Nauda ir įtaka
„Savanorystės dienoraštis“ suteikė struktūros ir aiškumo visam mokymosi procesui. Ši metodika padėjo savanoriams stebėti savo pasiekimus, gilinti žinias apie savanorystės sritis, suprasti ir valdyti emocijas bei išgyvenimus. Naudodamiesi šiuo įrankiu, galėjo patyrinėti save, atrasti naujas asmenines stiprybes, išmokti spręsti iškilusius sunkumus ir įgijo vertingų žinių apie konfliktų valdymą, tikslų siekimą bei laiko planavimą. Dienoraštis tapo tvirtu pagrindu asmeniniam ir profesiniam augimui, padėdamas savanoriams ne tik įveikti sunkumus, bet ir atrasti naują džiaugsmą bei pasitikėjimą savo gebėjimais.

Šis įrankis, sukurtas bendradarbiaujant su savanoriais, turėjo didelę įtaką savanorystės procesui – jis suteikė galimybę ne tik apmąstyti įgytą patirtį, bet ir pasiruošti būsimoms veikloms, siekiant, kad savanoriai taptų dar efektyvesniais ir labiau pasiryžusiais aktyviai prisidėti prie visuomenės gyvenimo.

Programos iniciatyva ir partnerystės pagrindai

Pati „Iniciatyvos Kaunui” programa yra inicijuojama Kauno miesto savivaldybės. Ši iniciatyva kviečia nevyriausybines organizacijas bei miesto bendruomenes prisidėti prie įvairių Kauno miesto problemų sprendimo, siūlant projektus, kurie gerina miesto gyvenimo kokybę. Programa finansuoja ne pačias organizacijas, o konkrečius, aktualioms problemoms spręsti skirtus projektus, orientuotus į aiškius tikslus ir rezultatus.

Projekto partneriai – organizacijos, turinčios „Jaunimo reikalų agentūros“ akreditaciją, užtikrina aukštą savanorių veiklos kokybę. Dažniausiai pasirenkamos organizacijos:

  • Kauno V. Kudirkos viešoji biblioteka,
  • Nacionalinis Kauno dramos teatras,
  • Lietuvos zoologijos sodas,
  • Greitosios medicinos pagalbos tarnyba;
  • Lietuvos Raudonasis kryžius;
  • Atviras jaunimo centras „Gerumo rankos“,
  • Kauno arkivyskupijos jaunimo centras,
  • Taip pat „Kauno Arkos bendruomenė“, „Aura“, Samariečiai ir kitos organizacijos.

Kodėl tai svarbu?

Projekto įgyvendinimas ir savanorių veikla suteikia jaunuoliams neįkainojamų patirčių:

  • Savanorystė suteikia galimybė prasmingai praleisti laiką, padėti savo miesto bendruomenei, lavinti socialinius įgūdžius ir stiprinti pasitikėjimą savimi.
  • Jaunuoliai įgauna naudingos patirties, kuri padeda spręsti iššūkius, ugdo bendravimo, verslumo, kultūros ir technologijų kompetencijos bei tobulina jau turimus įgūdžius.
  • Savanoriai turi puikią galimybę išbandyti save juos dominančioje srityje, padedant jiems apsispręsti dėl ateities studijų ir karjeros krypties.

Jaunuoliai savanorystės metu taip pat reguliariai susitinka su paskirtais mentoriais, kurie padeda reflektuoti patirtį, aptarti iškilusius sunkumus ir įgytas žinias, naudojant specialiai sukurtą „Savanorystės dienoraštį“. Tikslas – siekti, kad Kaunas taptų išties aktyviausiai savanoriaujančiu miestu!

„Kaunas savanorių miestas – 2024“ – projekto užbaigimas
Mūsų džiaugsmui, kaip ir kiekvienais metais, paraiška buvo sėkmingai pateikta, finansavimas patvirtintas, o projektas – paruoštas ugdyti jaunuolių savanorystės dvasią. Tai yra ne tik investicija į savanorišką veiklą, bet ir į mūsų visuomenės ateitį, kur kiekvienas aktyvus dalyvis prisideda prie bendrų sprendimų ir socialinių problemų sprendimo.