Ar iš tikrųjų verta savanoriauti?
Esu Ieva, savanoriauju „Actio Catholica Patria“ Savanorių centre. Gavau užduotį parašyti straipsnį apie buvusių savanorių patirtis savanorystės programoje JST („Jaunimo savanoriška tarnyba“). Tai 6 mėn. trukmės programa, skirta jauniems žmonėms nuo 14 iki 29 m., kurios metu jaunuoliai 40 val./ mėnesį savanoriauja pasirinktoje akredituotoje priimančioje organizacijoje. Straipsnio rašymas buvo ne tik nauja, bet ir naudinga patirtis, nes sužinojau, kokios naudos aš dar gausiu iš šios programos ir ar man ji padės ateityje renkantis tolimesnį gyvenimo kelią. Turėjau galimybę bendrauti su trimis savanoriais: Juste, Osvaldu ir Artūru.
Toliau pateikiami mano klausimai savanoriams, baigusiems JST programą ir jų atsakymai.
Kaip sužinojote apie JST programą?
Visi savanoriai apie šią programą sužinojo internete, ieškodami įvairios informacijos.
Kokioje organizacijoje savanoriavote? Kokias veiklas atlikote savanorystės metu?
Osvaldas ir Artūras savanoriavo bibliotekoje. Vienas iš jų padėjo senyvo amžiaus žmonėms išmokti naudotis išmaniosiomis technologijomis, kitas savanoris mokė vaikus piešti, žaisti stalo žaidimus. Justė savanoriavo Kauno moters užimtumo informacijos centre. Veiklos buvo labai įvairios: vedė įvairius mokymus, padėjo integruotis žmonėms į visuomenę, susikurti gyvenimo aprašymą (CV).
Kas paragino savanoriauti?
Osvaldui ir Artūrui noras savanoriauti kilo studijų metu, kadangi jų būsima profesija yra odontologija, jiems dažnai teks bendrauti su įvairaus amžiaus žmonėmis. Justę savanoriauti paskatino jos pačios noras, kadangi buvo girdėjusi daug pasakojimų iš kitų žmonių.
Koks buvo savanoriavimo tikslas?
Nei vienas iš savanorių neturėjo vieno tikslo. Visi turėjo bent po kelis: pažvelgti į gyvenimą kitu kampu, palengvinti procesą stojant į aukštąją mokyklą, kadangi JST programa suteikia 0,25 konkursinio balo, bet dažniausiai išgirstas atsakymas buvo patirties įgavimas savanorystės metu.
Kaip motyvavotės eiti į organizaciją?
Savanorius eiti į organizaciją motyvavo pareigos jausmas ir organizacijoje laukianti draugiška aplinka, kadangi jie ten būdavo visada laukiami.
Kokią įtaką asmeniniam gyvenimui turėjo savanorystė?
Savanoriai džiaugėsi, kad savanorystė jiems padėjo į gyvenimą pažvelgti kito akimis ir geriau pažinti kitus žmones.
Ką naudingo išmokote savanorystės metu?
Kiekvienas savanoris išmoko skirtingus dalykus, bet dažniausiai paminėti atsakymai buvo kito žmogaus pažinimas, jo asmens būdo supratimas, bendravimas su nepažįstamaisiais ir įsiklausymas į kitus.
Ar įgytas žinias savanorystės metu panaudojote realiame gyvenime? Jei taip, kur?
Žinias, kurias savanoriai įgijo savanorystės metu, panaudojo realiame gyvenime: geriau išmoko naudotis „Office“ programomis (Word, PowerPoint), bendrauti su skirtingo temperamento žmonėmis. Šias įgytas žinias jie gali panaudoti mokantis universitete.
Ar savanorystė padėjo apsispręsti dėl tolimesnių gyvenimo planų?
Savanorių teigimu savanorystė turėjo įtaką renkantis tolimesnį gyvenimo kelią. Pavyzdžiui, savanorė Justė, prieš pradėdama savanoriauti, save įsivaizdavo kaip medicinos ar teisės studentę, tačiau po savanorystės ji pasirinko visai kitokio pobūdžio studijas ir šiuo metu studijuoja verslo administravimą ir kūrybines industrijas.
Galbūt savanorystės metu nutiko koks nors įdomus įvykis, kurį prisimenant kyla šypsena?
Savanoriai turėjo įsimintinų įvykių, keliančių šypseną. Vienam iš savanorių buvo suplyšę džinsai vasaros stovyklos metu. Kitai savanorei šypseną sukėlė troleibuse sutiktas žmogus, kadangišiam žmogui ji padėjo integruotis į visuomenė ir susikurti gyvenimo aprašymą, kurisbuvo reikalingas ieškant darbo.
Kokie savanorystės pliusai ir minusai? Kurių daugiau?
Visi savanoriai vienareikšmiškai sutiko, kad daugiau pliusų: savanoriai išmoko planuoti savo laiką, geriau pažinti kitus žmones, susirado daug naujų pažįstamų, sutiko ir susibendravo su bendraminčiais. Pokalbių metu buvo paminėtas tik vienas minusas, kad sudėtinga suderinti savo laisvą laiką su organizacijos vykdomomis veiklomis.
Ar buvo verta skirti savo laiką savanorystei?
Visi savanoriai buvo vieningos nuomonės ir sutiko, kad savo laiką buvo verta aukoti, kadangi įgijo neįkainojamos patirties. Laikas, kurį savanoriai praleido su kitais savanoriais buvo ypatingas, nes jo metu galėjo geriau pažinti kitus ir save.
Man tikrai buvo malonu išgirsti, kad kiekvienas savanoris džiaugėsi išbandęs savanoriavimą ir nesigailėjo savo sprendimo. Taip pat buvo labai smagu klausyti, kaip savanoriai prisimena savo laiką, praleistą organizacijose, kaip su pasididžiavimu kalba, kad yra buvę savanoriai. Nors ir visi savanoriai buvo labai užimti, turėjo papildomų veiklų, tačiau visi džiaugiasi, kad įgavo daug patirties, kurią jau naudoja studijose ar panaudos dirbdami pagal savo išsirinktą profesiją.
Daugiau informacijos apie JST programą rasite čia: https://jrd.lt/savanoryste/jst, o užsiregistruoti galite paspaudę šią nuorodą:https://jst.jrd.lt/newCandidate. Registracija į JST programą vyksta iki gegužės 18 d., o savanorystė prasidės liepos mėnesį.