Pasauliui ir mūsų šaliai susiduriant su Koroaviruso pandemija bei karantinu šalyje, kaip ir daugelis, stengiamės daryti viską, kas mūsų galioje neplatinti viruso ir palaikyti jaunuolius, su kuriais įprastai susitinkame kasdien Patrioje. Po mėnesio darbo iš namų, dalinamės savo bei jaunuolių įžvalgomis apie tai, su kuo susiduria jauni žmonės bei kaip galime juos palaikyti emociškai išgyventi šį visiems ne labai lengvą laikotarpį.
Visų pirma yra labai svarbu kur jaunuolis būna karantino metu. Ar tai yra jų tėvų būstas, ar jų pačių ar jie yra globos namuose ar kitoje įstaigoje. Kaip ir paprastai, artima aplinka daro labai didelę įtaką jaunuolio saugumui, pilnavertiškumui, emocinei ir fizinei būklei.
Nors namai yra vadinami saugia erdve, karantino metu dar aiškiau pasimato, kad kartais taip nėra. Nesaugiuose namuose praleidžiant 24 valandas, kontrolės, smurto, patyčių atvejai padažnėja. Ne visi jaunuoliai namuose turi privačias erdves, kur gali atsipalaiduoti. Ne visada turi galimybių pailsėti, skirti laiko sau, savo mokslams. Ne visi turi techninių galimybių dalyvauti nuotolinėse veiklose ar tęsti ugdymo procesą. Nelygiavertės sąlygos dalyvauti dar labiau išryškėja, atskirtis pasirodo dar aiškesnė ir jiems patiems. Tai pasimato savęs vertinimo ir lyginimo kontekste. Dažnam tenka didesniu intensyvumu rūpintis kitais šeimos nariais. Gyvenantys patys ar porose, patiria išbandymų kaip išbūti vieniems arba kaip išlaikyti santykį. Padažnėja konfliktai, taip pat smurtas. Vienišiems jaunuoliams pagilėja krizės, o norėdami jas išbūti kartais renkasi destruktyvius metodus, alkoholį, narkotikus.
Kaip padėti?
- Saugi erdvė (priėmimas, atskiras kampas, kompiuteris, nesiklausymas už durų)
- – Individualios konsultacijos (individualus palydėjimas, priėmimas, erdvė pasidalinti skauduliais be smerkimo, asmeniniai iššūkiai, mažo tikslo siekimas)
- – Grupinės veiklos (online kontaktas su kitais žmonėmis, bendri tikslai, saviraiška, diskusijos.. svarbu moderuoti procesus, pradžioj įsivardinti tikslus, turėti susitarimus bei įtraukti jaunuolius į veiklų planavimą bei vykdymą)
- – Saviraiška (veikloms idėjų dalinimasis tiek namų salygomis: mezgimas, piešimas, rašymas, lipdymas, konstravimas, knygos, remontai, tvarkymasis..; tiek online: el. knygos, podcast’ai, žaidimai, filmai, laidos..; atsakomybių pasidalinimas)
- – Bendruomenė (buvimas bendruomenės dalimi įprasmina laiką, padeda išbūti, norisi ne tik gauti, bet ir duoti, pasitikėjimas, solidarumas)
Jeigu yra sąlygų nuotoliniam konsultavimui, jau vien tai, kad yra erdvės pasipasakoti ir pasidalinti patirtimi, sustiprina jaunuolį. Įsivardinimas ir bandymas spręsti kylančias problemas, įgalina veikti ir priimti sprendimus. Skatinimas žiūrėti į čia-ir-dabar padeda mokytis daryti mažus planus ir išgyventi dieną. Dideli ateities planai karantino metu tik apsunkina situaciją, nes gali atrodyti, kad dabar daug dalykų neįmanoma, ypač kai ateitis labai nestabili ir neaiški. Lengvos ir smagios veiklos padeda nukreipti mintis, grupiniai užsiėmimai skantina dalinimąsi patirtimi ir solidarumo jausmą. Konsultacijos tampa ir krizės įveikimo ir naujų temų šaltiniu. Atsiranda būdas kalbėti apie nerimą, nes jis dabar visiems prieinamas ir visuotinis.
Jaunuoliai, apie tai, kas sunku šiuo laikotarpiu ir kas padeda:
– “Kad negalim susitikti su draugais sunku, atskirti namų ir darbo aplinką, sunku bendrauti per kamerą.”
– “Labai sunku save kontroliuoti. Atsisakyti kelionių, draugų. Labai slegianti nuotaika. Viskas vyksta virtualiai. Ir man labai nepatinka keliama panika žmonėms.”
– “Sėdėt namie nėra ką veikt, darbe didelė baimė, kai pradedi jausti koronos simptomus”
– “Na mums sunku laikytis tų visokių nurodymų, kad reikia užsidėti kaukę, pirštines …. na būna, kad ir pamirštam jei labai skubam. O taip, ką žinau, smagu namie sedėti, nes orai vistiek blogi”
– “Neišprotėti be normalios civilizacijos. Nes tik darbą ir namus matau.”
– “Tai dabar iššūkis yra dėl to nuotolinio mokymosi. Tai aš manau, jog Patria primena, ką daryti, kad neužsikrėstum korona virusu, kaip apsisaugoti ir t.t! Bet žinoma ne vien jūs tai sakot! Bet tiesiog primenat! Ir jūs stengiatės daryti kas įmanoma kad nebūtų plitimo! Tai jūs dirbate nuotoliniu budu! Jūs suteikiate info kur galima įsigyti reikiamų priemonių, kad neužsikrėstume tuo korona virusu.
– „Pagrindinis iššūukis, su kuriuo susiduriu, tai su bendravimo trūkumu. Esu pripratusi daug bendrauti, ir su įvairiais žmonėmis. Tai pat, netekau darbo. Tai dar didesnis iššūkis įsileisti naują rutiną, būti namuose. Man Patria padeda buvimu šalia, bendravimu online. Ir nesvarbu, kad kalbi valandą, bet ji taip greit praeina. Po pokalbio, atrodo būni pilnas pozityvių minčių. Na ir žinoma, jūs esat be galo reikalingi! Ne tik man, bet ir kitiems jaunuoliams. Mums reikia, jūsų pozityvių minčių, bendravimo, nuraminimo ir žinoma, išklausymo!”
– “Sunku mokintis, nes tikrai sunkiau, bent jau man. Niekas nepadeda pati prisiverčiu nes kitaip gausiu 2 ir nepereisiu 11 klasės”
– “Trūksta socialinio gyvenimo, dingsta rutina, sunkiau apgalvoti pirkinius į priekį, padeda susitvarkyti nepametimas ir apgalvojimas. Susikoncentruoti į savo darbą. O nuveikti tai pasiūlyčiau paskaityti knygą, nes visi sako, kad nėra laiko skaityti, tai dabar jo tikrai yra”
– „Sunkiausia tikriausiai kartu su draugais neleist laiko viešose vietose ir nesimatyt su artimiausiais žmonėms. Tenka atšaukti labai daug planų su draugais. Žmonės, su kuriais gyvenu padeda kažkiek su tuo vienišumu susitvarkyt. O šiaip tai technologijos dabar pažengę tai bendrauti internetu nėra taip ir blogai. Man labai patinka paskaityt jūsų istorijas darbo nuotoliniu budu bei patarimus visada galima klaust jei kas neaišku. Labai patiko apie Patriko nuotykius postą paskaityt”.
Likime namuose, likime sveiki. Tik nepalikime vieni kitų vienų!